Twórcą terapii był Thomas Bowen z Australii, który w latach 50-tych opracował niepowtarzalną i niezwykle skuteczną w przywracaniu do homeostazy organizmu technikę. W swojej klinice w Geelong wykonywał ok 13 000 zabiegów rocznie przynosząc pacjentom ulgę w cierpieniu.
Jest to wyjątkowy zabieg, bo trudno nazwać go masażem, który doskonale wspomaga zdrowienie z wielu dolegliwości poprzez pobudzenie ciała do odzyskania równowagi. Po za tym wiele osób twierdzi, że terapia Bowena jest najbardziej relaksującą ze wszystkich terapii jakiej kiedykolwiek doświadczyli.
O terapii Bowena mówi się, że jest to technika, która daje impuls wywołujący w ciele procesy przeprogramowania i powrotu do pierwotnego wzorca organizacji i działania. Jest to bardzo delikatna, powięziowa technika manualna, która oddziałuje na organizm głównie przez układ nerwowy ale także przez układ limfatyczny i krążenia.
Technika Bowena polega na wysyłaniu do organizmu informacji ze ściśle określonych punktów na ciele, przenoszonych w postaci wibracji poprzez układ nerwowy do mózgu.
Głównym celem terapii jet całkowite zrelaksowanie, czyli przywrócenie do równowagi autonomicznego systemu nerwowego, który kontroluje ponad 80% funkcji fizjologicznych w ciele. Zdrowienie organizmu może nastąpić tylko wtedy gdy układ nerwowy przełączy się z dominacji układu współczulnego (walcz, uciekaj) na przywspółczulny (odpocznij, odpręż się, naprawiaj). W trakcie zabiegu osoba poddana terapii szybko popada w stan głębokiego odprężenia lub zasypia i słychać głośną pracę jelit. Wskazuje to na całkowite uwolnienie od stresu i przełączenie się na dominację układu przywspółczulnego.
Terapię Bowena można stosować u wszystkich, niezależnie od wieku i stanu zdrowia. Doskonale sprawdza się u noworodków jak i u osób starszych. Cierpiących na drobne dolegliwości jak również ogólnoustrojowe choroby przewlekłe. Nie ma przeciwwskazań do jej stosowania, nie daje też skutków ubocznych. Technika Bowena jest niekiedy nazywana „homeopatią pracy z ciałem”.
Podstawową cechą tej metody jest delikatność, gdyż terapeuta wykonuje subtelne ruchy na ciele pacjenta, które są bezbolesne. Potwierdza to bezpieczeństwo stosowania tej metody. Kolejną cechą jest wyjątkowa skuteczność, która pozwala naprawić lub przynajmniej doprowadzić do zauważalnej poprawy stanu zdrowia w znacznie krótszym czasie, niż przeciętnie wymagany dla danego schorzenia. Minimalizm, zarówno w kwestii ilości wykonywanych ruchów w czasie jednego spotkania, jak i ilości sesji potrzebnych do poprawy stanu zdrowia pacjenta, jest kolejną cechą charakterystyczną dla tej metody. W tym przypadku mniej znaczy więcej.
Oto kilka przykładów, które pozytywnie reagują na Technikę Bowena:
- bóle w odcinku lędźwiowym kręgosłupa
- ból i napięcie w odcinku piersiowym pleców i obręczy barkowej
- problemy oddechowe klatki piersiowej i przepony np. przy astmie, zapaleniu oskrzeli i płuc
- przeziębienia
- katar sienny
- kaszel
- problemy z zatokami
- bóle głowy i migreny
- sztywność karku
- zamrożony staw barkowy
- rwa kulszowa
- problemy z kolanami i stawami skokowymi
- ostroga piętowa
- skurcze
- obrzęk ciała
- nietrzymanie moczu
- infekcje przewodów moczowych
- inne problemy z nerkami i pęcherzem moczowym
- blokada limfatyczna
- problemy z górnymi drogami oddechowymi i stawem żuchwowo-skroniowym
- wyczerpanie nadnerczy
- nadciśnienie
- dolegliwości w układzie pokarmowym np. kolka, przepuklina, niestrawności, wzdęcia, zgaga, nudności
- stres, szok, niepokój i przygnębienie
Terapię Bowena wykonuje się w serii ok 3-4 zabiegów, w przypadku poważniejszych schorzeń ilość zabiegów ustalana jest indywidualnie na podstawie obserwacji pacjenta i jego reakcji na terapię.