Moksoterapia należy do grupy metod leczniczych stosowanych w tradycyjnej medycynie chińskiej. Jest tto głębokie rozgrzanie dotkniętych obszarów punktów akupunkturowych. Ogrzewanie odbywa się poprzez powolne tlenie się wysuszonego ziela bylicy pospolitej (Artemisia vulgaris L.)

Moksowanie stosuje się przy chorobach spowodowanych spadkiem lub brakiem energii, przy chorobach przeziębieniowych oraz w przypadku osób przewlekle chorujących, słabych i starszych. Moksowanie to ogrzewanie powierzchni lub punktów akupunkturowych za pomocą specjalnego cygara z wysuszonym zielem.

Moksa ma bardzo silne działanie rozgrzewające i oczyszczające na nasz organizm. Termoterapia jest skuteczna przy stanach wyczerpania, chronicznego zmęczenia, problemach trawiennych, przewlekłych chorobach układu oddechowego, zaburzeniach miesiączkowania, niepłodności, zaburzeniach pęcherza i układu moczowego, bólach krzyża, reumatycznych bólach mięśniowo-szkieletowych, a także chorobach i bólach stawów. Moksa ma między innymi silne działanie immunostymulujące. Wykorzystuje się ją w leczeniu stanów depresyjnych, przy niskim ciśnieniu krwi oraz w rekonwalescencji po przewlekłych chorobach i operacjach.

Cygaro z moksą jest zbliżane na odległość około 2 cm do punktu biologicznie aktywnego na ciele. Ciepło z moksy wnika następnie głęboko w mięśnie, a tym samym stymuluje i leczy organizm. Zabieg ten również stabilizuje układ nerwowy, podnosi odporność i przyspiesza metabolizm. Moksowanie to także świetna metoda profilaktyczna. Według medycyny chińskiej regularne ogrzewanie niektórych punktów na ciele potrafi przedłużyć życie i zapobiegać chorobom.