Akupunktura dla odmłodzenia i pozbycia się zmarszczek stosowana była jeszcze za czasów starożytnych przy dworach Chińskich imperatorów.

W akupunkturze szczegółową uwagę zwraca się na technikę nakłuwania jak: głębokość stawienia igły, kierunek nakłuwania, rozmiar i ilość stawianych igieł.

Istotne znaczenie ma materiał z którego są zrobione igły do akupunktury twarzy.

Wszystkie te szczegóły mają istotne znaczenie w akupunkturze kosmetologicznej.

Główna przyczyna pojawienia się przedwczesnych zmarszczek i zwisów skóry na twarzy – to zmniejszenie się rozmiarów kości czaszki.

Zmniejszenie kości czaszki jest wynikiem zaburzenia właściwej przemiany materii w kościach.

Często to jest powikłaniem zaburzenia pracy nerwów czaszkowych.

Obecnie akupunktura jest jednym z najlepszych, jeżeli nie jedynym sposobem przywrócenia właściwej pracy nerwów obwodowych i czaszkowych.

Bez przywrócenia właściwej pracy układu nerwowego w regulacji przemiany materii jak w kościach czaszki, jak również w samej skórze twarzy nie ma i nie może być mowy o skuteczności kosmetologicznego zabiegu.

W innym razie może on być tylko kosmetycznym – nie więcej niż pomalowanie paznokci.

Akupunktura wywołuje lokalną reakcję tkanek, sprzyja produkcji elastyny i kolagenu, wywołuje reakcję naczyniową – zwiększenie przypływu krwi oraz drenaż limfatyczny, i co ważne – powoduje adekwatną, indywidualnie niezbędną reakcję – krążenie energii (CHI-GUNG).